Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Biadaczu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

Lekcja inna niż wszystkie

Email Drukuj PDF

Lekcja inna niż wszystkie


Teatrzyk Kamishibai to ciekawa metoda przeprowadzenia lekcji. Uczniowie klasy 3A gimnazjum udowodnili, że można ją aktywnie wykorzystać na zajęciach języka niemieckiego - języka mniejszości narodowej.

 

Sama nazwa „Kamishibai” (jap. 紙芝居 kami-shibai?) oznacza: kami – papier, shibai – teatr, przedstawienie, dramat, sztuka – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai (scena)”[1].


Zadaniem klasy 3A było przedstawienie teatrzyku pod kątem znajomości drugiej osoby z klasy, kolegi bądź koleżanki. Uczniowie bardzo dobrze się znają, wiec uznałam, że opowiedzenie w kilku zdaniach o danej osobie w języku niemieckim, nie sprawi gimnazjalistom większej trudności. Narysowali oni portrety swoich rówieśników i opowiedzieli o nich korzystając z formy teatrzyku „kamishibai”. Wstęp do przedstawienia rozpoczęłam sama, a dalszą część poprowadzili uczniowie. W rezultacie klasa spisała się bardzo dobrze. Na lekcji panowała przyjazna atmosfera.


Sadząc po minach uczniów i ich aktywności do pracy uważam, że teatrzyk im się podobał. W mojej opinii warto wprowadzać metody aktywizacyjne na lekcjach. Uważam, że będziemy częściej wykorzystywać „papier” i „teatr” na naszych lekcjach.

Pani Sandra Leś
[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamishibai

Poprawiony: czwartek, 01 lutego 2018 21:05  
Start

Jaka jest nasza szkoła

Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Biadaczu to placówka z ogromnym dorobkiem, wspaniałymi osiągnięciami i pięknymi tradycjami. Nasza szkoła to „drugi dom”, gdzie kształci się młodzież. Miejsce, w którym młody człowiek ma okazję do wszechstronnego rozwoju, realizowania talentów, rozwijania zainteresowań i pasji. Jest środowiskiem wdrażającym do samodzielności, odpowiedzialności, współdziałania, uczącym kultury osobistej, poszanowania praw innych ludzi i funkcjonowania w społeczeństwie.

Nasze sukcesy

Chlubą naszego gimnazjum jest zespół Musica Viva. Został założony przez mgr Gabrielę Dworakowską. Uczniowie, należący do grupy muzycznej przyczyniają się do propagowania kultury naszego regionu i nie tylko. Dzięki nim muzyka towarzyszy nam podczas apeli i innych, równie ważnych uroczystości. Ta utalentowana ekipa ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów na skalę krajową. Do zespołu może należeć każdy. Wystarczą dobre chęci.

Więcej...

Gimzetka

Gimzetka funkcjonuje od 2010 roku. Do tej pory udało się wydać dziesięć numerów tego nieregularnego pisma gimnazjalistów. Władze magazynu czuwają nad oprawą graficzną, korektą nadesłanych tekstów oraz wydaniem. Na łamach gazetki szkolnej są realizowane różnorakie konkursy, galerie, ogłoszenia, plakaty, projekty, życzenia, wywiady, artykuły, sprawozdania, dedykacje, recenzje, przepisy i mnóstwo zdjęć.

 

Więcej...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information